Mersin'de Katalizör Temizliği

"Katalizör (Katalitik Konvertör) Nedir? Ne İşe Yarar?"

Katalitik konvertörün görevi, egzozdan çıkan tüm zararlı egzoz gazlarını (emisyonları) zararsız hale getirmektir. Katalitik konvertöre “oksidasyon katalizörü” de denilmektedir. Katalitik konvertör, egzoz gazında bulunan ve zararlı olan, yanmamış hidrokarbonları (HC), Karbonmonoksiti (CO), Nitro oksitleri (NOx) kimyasal reaksiyona sokarak zararsız hale getirir. Çevreye zarar vermesini önler.

Katalitik Konvertör Nasıl Çalışır ?  (Benzinli Motorlarda)?

"NEDEN KATALİZÖR (KATALİTİK KONVERTÖR) TEMİZLENİR?"

Günümüzde kullanılan katalitik konvertörler “Üç Yollu Katalitik Konvertör : TWC: Three-WaycatalyticConverters” tipidir. Üç farklı egzoz gazını birden zararsız hale çevirebilen katalitik konvertörlere üç yollu katalitik konvertör denir.  Bunlar karbonmonoksit, hidrokarbonlar ve nitro oksitlerdir. (Nitro oksit ve azot oksit aynı şeydir. )Önce nitro oksitlerden oksijen ayrışır (indirgeme reaksiyonu), böylece geriye N (azot zararsız) ve Oksijen (zararsız) kalır. Buradan açığa çıkan N (azot) atmosfere salınır, zaten havanın %78’i azottur. Oksijen ise, sonraki reaksiyonlarda karbon monoksit ve hidrokarboları yakmak için kullanılır.. 

Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır ?

"Katalizör Arıza Belirtileri Nelerdir?"

Kötü koku, motor performansının azalması (çekişin düşmesi), kötü motor devirlenmesi, yüksek egzoz emisyon değerleri, fazla yakıt tüketimi gibi belirtiler; katalizörün arızalı olduğuna işaret eder. Katalitik konvertörün çalışması, lamda (oksijen) sensörünün sinyalleriyle kontrol edilir. Lamda sensörü, egzoz gazının içerisinde bulunan oksijen miktarını algılayarak bir elektrik sinyali olarak ECU’ye bildirir. Katalitik konvertör arızalandığında, sarı renkli motor arıza lambası (check engine) veya ayrı yanacaktır. Konvertörün arızalı olduğu bilgisi, lamda sensörü sayesinde anlaşılır.

Katalizör Temizlemenin Faydaları Neledir?

"Katalitik Konvertör Temizliğinin Yararları Nelerdir"

Katalitik konvertör fiyatları marka ve modele göre değişmektedir. Yetkili serviste orjinal katalitik konvertör değişimi en az 1500 tl civarındadır. Gerekli temizlik işlemleri zamanında yapıldığı takdirde Yedek Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalacaktır.

Karbon Temizleme Uygulaması

"Mersin'de Karbon Temizleme Güvenç Otomotiv'de"

Dizel ve benzinli araçlarınızın daha yüksek performans ve motor ömrü için Carbon Cleaning uygualamasını öneriyoruz. Bu işlem Güvenç Otomotiv servisimizde güvenle uygulanmaktadır. Sizi servisimize bekliyoruz.